Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
   
´Eğitim verirken eğitim almak´
Tarih : 2014.02.19  13:03:23
Orhan Veli Cansever, "Küçükşeyler Anaokulu" yöneticisi Açılay Eroğlu keyifli bir röportaj gerçekleştirdi.

Orhan Veli Cansever - Özel Röportaj

"Küçükşeyler Anaokulu". 2006 yılında Prof. Dr. Üstün Dökmen ile Uzman Psikolog Süleyman Hecebil tarafından çocuklar için yola çıkarılmış bir proje. Sadece basit bir "franchising" sistemi ile adını satın alma olgusu yok burada. Yani, "İsim hakkı aldık, tabela koyduk…" Böyle bir durum söz konusu değil.

Üstün Dökmen Akademisi'ne "organik bağı" olan bir kuruluş ve akademi tüm okullarda öğretmen seçimlerinden yönetici seçimlerine, günlük ve haftalık planlardan yemek menüsüne, aile eğitimlerine ve öğretmen eğitimlerine kadar süreçlere katkı sağlıyor. Perşembe günleri yapılan plan toplantısında akademi tarafından gönderilen program inceleniyor ve şubede uygulanma yöntemi tartışılıyor. 2 Eylül 2013 tarihinden beri hizmet veren kuruluşun yöneticisi Açılay Eroğlu Hanımefendi ve 8 profesyonel eğitimciden oluşan ekibinin konuğu olduk. Konumuz: Küçükşeyler Anaokulu ve Pianalitik Dershanesi… 

Küçükşeyler Anaokulu Torbalı'da 35. Şube… Toplam kaç şube ve kaç eğitimci var?

Toplam 40 şube var. Değişik branşlardan eğitimcilerimiz ve bir de "kadrolu" psikologumuz görev alıyor. Burada yüzde 100 memnuniyet ve başarı var. 4 katlı hizmet binamızda üstüne basa basa söylüyorum; "anaokulu" hizmeti veriyoruz. Kreş ve bakım hizmeti değil. 2-6 yaş arasında gruplarımız var.

Doğrudan anaokulu açmak varken Üstün Dökmen Akademisi'ni tercih nedeniniz…

Kendilerini biz bulduk. Bu isme sahip olmak için ağır kriterler var. Kurucuları ile birlikte bir araya geliyorsunuz ve koşulları yerine getirirseniz "eğitim hakkını" alıyorsunuz. Torbalı'dan daha önce gidenler olmuş ama tercih edilen biz olduk. Öyle kolay değil. Süleyman Hecebil Hoca ile yapılan ön görüşmenin ardından adım adım ilerliyor. Sanırım orada etkili olan iletişim. Hayata bakış açınız…. İdealist olmanız…. Her ay İstanbul'daki merkeze eğitime gidiyoruz. 22 Şubat'ta 40 şubenin tüm eğitimcileri "kalmalı" olarak kampa girecek. Kurucular mart ayında ayrı toplanıyor ve sürekli eğitimlerden geçiyoruz. Vurgulanan şu: "Üstün Dökmen Akademi size ve bize neler katıyor?"

 

Neler katıyor?

Bilinçli çocuk yetiştirmek. Neden derseniz; bilinçli çocuk yetiştirmeyi farklı görüyoruz. Çünkü 10 günde aile farkı görebiliyor. Suflörsüz çocuk yetiştirmek gerçekten oluyormuş.

 

Suflörsüz çocuk yetiştirmek…

Ağzınızdan duydukları ile değil profesyonel bir amaçla çocuk yetiştirmek. Örnek; çocuk ağlıyor. "Ağlama" deriz ama inadına ağlar. Ama biz şunu diyoruz: "Ağlıyorsun ama neden ağladığını bilmiyorum. Derdini bilmem için susman gerekiyor. Ama istiyorsan sen bir süre ağla, bu senin duygun." Çocuklar kendi evlerinde anne ve babalarına bu şekilde cevaplar verebiliyor.

 

Yani sorgu, özgüven… Diğer yandan anne ve babanın eğitimi…

Aynen öyle, katılıyorum. Velilerle psikolog arkadaşım ve bizler sürekli görüşürüz. Her görüşmede şunu sorarım: "Gerçekten bir önceki görüşmeye göre fark var mı?" Aldığımız yanıt: "Biz de eğitiliyoruz." Evde kaliteli zaman geçirmeyi öğrendiler. Şu anda evde anne ve babalar etkinlik yapıyor. Çocuğa boya ve kâğıt verdiğimizde kaliteli zaman geçirdiğimizi zannederiz. Bu resmi boyamak onun için kaliteli zaman değil. Elindeki materyallerle oyuncak yapabiliyorlar.

Bir yerde de psikolojik eğitim…

Aynen. Kesinlikle çocuklarımızın özgüveni yüksek. Ne istediğini direk söyleyebilen çocuklar yetiştiriyoruz. Çocuk oyuncağı istiyor ve diğeri vermiyor. Normal olarak almak isteyen ağlar. Bizim çocuğumuz ağlamaz ve diğer tarafın neden vermek istemediğini dinler. Bu eve de yansıyor.

 

Eğitimcilerde belli özellikler aranır mı? Kriterler ağır mıdır?

Profesyonel olarak başvuruları değerlendiriyoruz. Üstün Dökmen Akademi'nin her bölgede eğitim koordinatörü var. Ceren Hoca gelir ve kendilerini mülakata alır. Mülakattan geçen okulda çalışmaya başlıyor.

 

"Büyük Şef" Üstün Dökmen sık şekilde denetler mi? Özgürlük alanlarınız kısıtlı mıdır?

Yılda iki defa gelir. "Yüzde 100 başarı" olması için bütün şubeler aralıklı olarak denetlenir. Kendisine sormadan bir yön çizemiyoruz. Kısıtlama yok. Dolu dolu bir program yolluyor. Programı uyguladıktan sonra sorun yok. Her hafta bir konumuz var. Bir grupta da konumuz "Pinokyo" idi. Dedik ki, "Eğitimciler olarak tiyatro yapacağız." O güne özgü bir de kitap ayracı yaptık. Bunları akademiye anlattığımızda zaten memnun oldular. Diğer anaokulları gibi, "Hadi sinemaya gidelim, pizza yemeğe gidelim" gibi etkinlikler biz de söz konusu değil.

 

Eğitim anlayışınız farklıymış…

Birebir ilgiden yanayım. Velilere ilgiden yanayım. Veli ile sıcak iletişim kurduğunuzda onlarında düşüncelerini net alabiliyorsunuz ve kendinizi ifade etmek için bir zemin hazırlıyorsunuz. Kurucu olarak burada oturmuyorum. Sınıflara çıkıyorum. Çocuklarla sohbet ediyorum. Sabah 8.00'de buradayım. Güler yüzle velilerimi karşılarım. Ben de bir insanım ve sohbetler ederim. Karşınızdakini anlamakla ilgili. İlk kez biz uyguladık. "Akıllı telefon" ile velilerimizle sürekli iletişim halindeyiz. Bilgi yolluyoruz. Kurallarımızı kayıt sırasında söyleriz.

 

Kural çok mu?

Yok, öyle değil. Okullardan farklıyız. Velilerle kahvaltıya gitmiyoruz. Burada önemli olan çocuğun ne kadar eğitim aldığı…. Veli odaklı değil çocuk odaklıyız.

 

Öğrenci seçer misiniz? Elini kolunu sallayan girebilir mi?

Hayır. Sadece şuna dikkat ederiz. Özel eğitime giren çocuklar gelir. Farklı bir kurum olduğumuzu duyan ve bilen çocuklarının burada daha iyi eğitim alacağını söylüyor. Psikologumuzla görüştürüyoruz ve çocuğu gözlemliyor. Özel öğretimlikse kaynaştırma adı altında bile biz okulumuza almıyoruz. Özel öğretimlik olan çocuk özel öğretime gitmeli. Para kazanmak için biz o çocuğu almıyoruz.

 

Öğrenciler size uyum sağlamazsa davranış şekilleriniz neler olur?

Uyum sağlamazsa demeyelim; önemli olan doğru eğitim. Dinlemek ve algılamak. Dinledikçe ve söz hakkı verdikçe derdini anlatabiliyor.

 

Yaşadığınız olumsuzluklar…

Hiç yok ve kayıt sildirmemiz yok.

 

Psikolojik hizmet…

Merkezden psikolog koordinatörümüz Didem Hanım var. Onun yolladığı ve tüm şubelerin uyguladığı ailelerle yaptığımız seminerlerimiz oluyor. Çocuklarda sorumluluk ya da anlatımıyla ilgili. Velilerin çocuğa yaklaşımının iyi olması için direk psikolog arkadaşımız ilgileniyor. Çocuğa nasıl davranılması gerektiğini öğrenebilecek her an sorabileceği birinin olması.

 

Okul öncesinde yabancı dile önem vermenizin nedeni nedir? Özelikle neden İngilizce başka lisan yok mu?

Evet, YÖNDER okullarında var. İspanyolca veriyor. Ama İngilizce neredeyse ana dil gibi. İlginç olan İngilizce öğretmenimiz hiç Türkçe konuşmuyor ve bütün çocuklar kendisini anlıyor. Biz anlayamıyoruz ve ezberleyemiyoruz ama onlar bilebiliyor. Gonca Öğretmen bize Bornova şubesinden geldi. Çocuklar konuşuyor ve biz de hayranlıkla izliyoruz.

 

Pianalitik kaç yıldan beri faaliyette ve kaç eğitimci var?

2010 yılından beri. 15 eğitmenimiz var. Kademeli eğitim gören 30 kadar sınıfımız mevcut.

 

Kendinizi işlerinize adapte ediş şekliniz…

Sabah buraya geliyorum ve velilerle görüşüyorum. Dershane müdürüm Şükrü Bey'le paslaşarak devam ediyorum. Öğleden sonra 15.30'da yine buraya dönüyorum. Çocukları almaya gelen velilerle görüşüyorum.

 

Sınıflardaki gruplarda öğrenci sayısı…

Hem 8 hem de 15 kişilik sınıflarımızda eğitim veriyoruz.

 

Bir öğrenci haftada kaç gününü dershanede geçirir?

Tamamen gruplarla ilgili. 8'ler ve 12'ler var. Sınava hazırlandıklarından haftanın 6 günü dershanedeler. Hafta sonu konu açıklamaları ve hafta içi de soru çözümü. Anlaşılmayan konularda öğretmen müdahale ederek yineliyor.

 

"Küçükşeyler Anaokulu"nun eğitimlerden dolayı size veya oraya katkısı var mı?

Eğitim verirken eğitim almak. En güzel tarafı karşındakini dinleyip anlamak. Onunla ayını duyguları hissetmek çok önemli. Diyelim ki, birinin sorunu var. Hepimiz insanız sorunsuz insan olabilir mi? Karşınızdakini anlayarak çözüm üretmek.

 

Eğitimcilerde aradığınız kriterler…

Var ve o da buradan sonra oluştu. Sevecen ve insani değerlere önem veriyoruz. Öğrencilere yaklaşımda nasıl bir yol izlediğiniz. Problem çözme odağının ne olduğunu bilmek istiyorsunuz.

 

Yani burası sizi de değiştirdi…

Evet. Bu kadar kısa sürede yine de yolun başındayım. Göztepe şubesiyle bir gün arayla açıldık. Görüşüyoruz. Zorlandığımız zamanlar oluyor ama ben, "İyi ki bu okulu açtım" diyorum.

 

Diğer dershanelerden sizi ayıran nedir ve öğrenciler sizi neden tercih etsin?

"Birebir sıkıntısı" yaşamıyoruz. Nedir bu? Birebir almak isteyenlere 15-20 gün öteye verirler. Biz öyle değiliz. Yazılı dönemlerinde ekstra dersler koyabiliriz. Öğretmen arkadaşlar kendileri ekstra zaman ayırıp çalıştırabiliyor. 7 gün açığız. Etüt için gelebilir. Bağımsız sınıf oluşturduk. Çocuk sadece test çözebilir. Kendi yayınlarımızı ücretsiz oraya koyduk. Yeter ki, ders çalışmakta "Benim kitabım yok" demesinler diye.

 

Ürettiğiniz alternatif çözümler neler…

İşimiz gereği. Eğitimci tekdüzede kalmaz. Kendini geliştireceksin ve çocuğu geliştireceksin. Veli o zaman siz güvenir.

 

Pianalitik olarak hep ilklere yer vermişsiniz… Bunları sıralayacak olursak…

Az kişiyle ders. Akıllı tahta sistemleri. Matematik üzerine yapılmış olan en iyi kitabı hayata geçirdik. Dershaneye giren her öğrenciye vereceğiz. Konu anlatımı, örnek ve problem çözümü… İki sene önce Torbalı 1. çıkardık.

 

Özellikle güçlü olduğumuz "şu derstir" diyebilir misiniz?

Evet. Matematikte güçlüyüz. İyi bir matematik kadrom var. "Oflamadan" eğiten bir kadrom var. "Saatim doldu" diyen yok. Arkadaşlarımı gerçekten tebrik ediyorum.

 

Dershanelerin kapatılması ile ilgili görüşleriniz…

Türkiye'de hiçbir insan buna inanmıyordur. Seçimle ve kanunla ilgili bir şey. "Kapatıyorum" demek o kadar basit değil. Şu an kayıt dönemindeyiz ve veliler, "Ya kapatılırsa? Ne yaparız?" kaygısı taşımıyor. İnsanlar çok fazla alıştı. "Kapandı" ya da "Kapanmıyor"… Bu bir "ciddiyetsizlikten" çıktı diye düşünüyorum. Sağlam zemine oturtulmadan ortaya atıldı ve kimse inanmıyor.

 

Kapanırsa kime yazık olur; işletmecilere, öğrencilere ya da öğretmenlere…

Hepimize yazık olur. Birine değil. Kimse inkâr etmesin: "Merdiven altı" devreye girecek. İkincisi "özel ders" olacak ve kimsenin parası yetmeyecek. Öğretmeni Halk Eğitim'e alacağını söylüyor ve 5 yıl şartı koyuyor. 5 yıl olmayan ne yapacak? 2 yıl çalışıyorsa hiç mi emek vermedi? Belki 2 yıllık öğretmenim 5 yıllık öğretmenden daha iyidir.

 

Kapanmasının arkasında sizce ne var?

Ego. Sadece "ego" diyebilirim. Çok keyifli bir sohbet oldu… Teşekkür ederim…

 

Açılay Eroğlu kimdir?

1977 yılında İzmir Balçova'da doğdu. Memur çocuğu olmasından dolayı farklı yerlerin ekmeğini yemiş suyunu içmiş biri. İlkokulu Ankara'da, ortaokulu ve liseyi Isparta'da bitirmiş. Üniversite hayatı ise Eskişehir'de geçti. Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin Turizm ve Otelcilik Bölümü'nden mezun oldu. Bilgisayar ve diğer farklı alanlarda eğitimleri var. 2000 yılında Altın Bilgi Dershanesi ile eğitimcilik hayatı başladı. 5 yıl bilgisayar öğretmeni olarak görev yaptı. Pianalitik Dershanesi'ni öğretmen olan eşi ile birlikte kurdu. Geçtiğimiz yıl içerisinde "Küçükşeyler Anaokulu"nu kurarak günlük hayatını ikiye böldü. Evli, ancak henüz çocuk sahibi değil. Çocukları çok sevdiğini ve "Küçükşeyler Anaokulu"nda çok güzel bir ortam olduğunu dile getiren Eroğlu, "Şayet çocuğum olursa buradaki çocuklarla birlikte büyür" diyerek sözlerini tamamladı.   

 

Bu haber toplam 620 defa okunmuştur
                 
Özel Röportajlar
Elbe-Express
YAZARLAR
Mesut Sipahi
17 ARALIK OLMASAYDI....
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR

Copyright © Elbe Express   
   
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player